Till startsida
Webbkarta
Till innehåll Läs mer om hur kakor används på gu.se

Institutionen för sociologi och arbetsvetenskap

vid Samhällsvetenskapliga fakulteten

Institutionen för sociologi och arbetsvetenskap
Box 720
405 30 Göteborg
Leveransadress: Sprängkullsgatan 25
Besöksadress: Skanstorget 18, 411 22 Göteborg

Fax: 031-786 4764
Webbplats: www.socav.gu.se
Epost: socav@socav.gu.se

Prefekt: Anna Peixoto

Om enheten

För att komma till de persoliga sidorna, klicka på fliken "Personal" högre upp på sidan

Vid institutionen för sociologi och arbetsvetenskap ges kurser och program inom sociologi, arbetsvetenskap, kriminologi och personalvetenskap på grund- och avancerad nivå. Flera av utbildningarna har fått mycket goda omdömen i Högskoleverkets ämnesutvärderingar. Många av utbildningarna ges helt eller delvis på engelska. Delar av lärarutbildningen är förlagd till institutionen och det genomförs även utbildningar på forskarnivå inom flera ämnen.


Data 2019
Antal anställda lärare/forskare: 137
Antal doktorander (alla ämnen): 26
Antal administrativ personal: 15

Antal registrerade studenter vid institutionen under 2017: ca 4 300 st

Institutionens ledningsgrupp
Anna Peixoto, prefekt
Cathrin Wasshede, proprefekt
Bengt Larsson, vice prefekt med ansvar för forskning och forskarutbildning
Oskar Engdahl vice prefekt med ansvar för bemanning
Lena Voigt, administrativ chef

Senaste publikationer

Using a gender lens at work: Organizational values, gender safety climate and work environment
Karin Allard, Urmi Nanda Biswas, Anders Pousette
G. Aronsson, E.Berntson, L. Björk, M. Bolin & L. Corin. Att synliggöra och motverka ojäställdhet i arbetslivet. En vänbok till Annika Härenstam , Helsingborg, Komlitt, Kapitel i bok 2020
Kapitel i bok

Att fånga chefers arbete, förutsättningar och strategier i organisering av arbetsförhållanden och utvecklingsarbeten
Lotta Dellve, Gunnar Ahlborg
Att synliggöra och motverka ojämställdhet i arbetslivet. En vänbok till Annika Härenstam. Aronsson, G., Berntson, E., Björk, L., Bolin, M. & Corin, L. (Eds.), Helsingborg , Komlitt förlag, Kapitel i bok 2020
Kapitel i bok

Work as a Calling: Existential Dimensions of Individuals’ Work Orientations
Mattias Bengtsson, Marita Flisbäck
Work Orientations: Theoretical Perspectives and Empirical Findings, Abingdon, Oxfordshire, Routledge, Kapitel i bok 2020
Kapitel i bok

Work Attitudes, Employment and Work Mobilization: A Comparison of Anglo-Saxon and Nordic Countries, 2005 and 2015
Bengt Furåker
Work Orientations: Theoretical Perspectives and Empirical Findings. Bengt Furåker, Kristina Håkansson (red.), New York, Routledge, Kapitel i bok 2020
Kapitel i bok

Organizational Commitment: Cross-National Differences and Work-Related Facgtors
Bengt Furåker, Kristina Håkansson
Kapitel i Work Orientations: Theoretical Perspectives and Empirical Findings, New York, Routledge, Kapitel i bok 2020
Kapitel i bok

Theoretical and Conceptual Considerations on Work Orientations
Bengt Furåker
Kapitel i Work Orientations: Theoretical Perspectives and Empirical Findings, New York, Routledge, Kapitel i bok 2020
Kapitel i bok

Personer

Visar 1 - 50 av 140

Namn Titel Telefon E-post
Agby, Ulrika Utbildningsadministratör 031-786 4795 ulrika.agby@gu.se
Al-Shakrchy, Eatessam Universitetsadjunkt 031-786 3484 eatessam.al-shakrchy@gu.se
Alfonsson, Johan Doktorand 031-786 5051 johan.alfonsson@socav.gu.se
Allard, Karin Universitetslektor 031-786 2551 karin.allard@psy.gu.se
Andersson, Pia Universitetsadjunkt 031-786 6308 pia.andersson@socav.gu.se
Andersson Bäck, Monica Universitetslektor 031-786 4141 monica.andersson.back@socwork.gu.se
Backman, Christel Universitetslektor 031-786 5813 christel.backman@socav.gu.se
Bengtsson, Mattias Universitetslektor 031-786 4778 mattias.bengtsson@socav.gu.se
Berglund, Tomas Professor 031-786 5810 tomas.berglund@socav.gu.se
Bertilsson, Jonas Doktorand 031-786 4925 jonas.bertilsson@gu.se
Björk, Micael Professor 031-786 2789 micael.bjork@socav.gu.se
Björk, Sofia Universitetslektor 031-786 6748 sofia.bjork@socav.gu.se
Björnberg, Ulla Professor emerita ulla.bjornberg@socav.gu.se
Bogdanova, Elena Universitetslektor 031-786 2790 elena.bogdanova@gu.se
Carle, Jan Universitetslektor 031-786 4792 jan.carle@socav.gu.se
Carlson, Marie Professor emerita 031-786 5350 marie.carlson@gu.se
Cassegård, Carl Professor 031-786 4981 carl.cassegard@socav.gu.se
Cederberg, Maja Universitetslektor 031-786 3451 maja.cederberg@gu.se
Daoud, Adel Universitetslektor 031-786 4924 adel.daoud@socav.gu.se
Davia, Stefania Doktorand stefania.davia@gu.se
Dellve, Lotta Professor 031-786 4018 lotta.dellve@socav.gu.se
Ekbrand, Hans Universitetslektor 031-786 4773 hans.ekbrand@socav.gu.se
Elam, Mark Professor 031-786 4825 mark.elam@gu.se
Elgenius, Gabriella Universitetslektor 031-786 3769 gabriella.elgenius@gu.se
Eliason Bjurström, Åse Universitetsadjunkt 031-786 4760 ase.bjurstrom@gu.se
Engdahl, Emma Professor 031-786 3764 emma.engdahl@gu.se
Engdahl, Oskar Universitetslektor, Viceprefekt 031-786 4497 oskar.engdahl@socav.gu.se
Falk, Lena Studieadministratör 031-786 4800 lena.falk@gu.se
Flisbäck, Marita Universitetslektor 031-786 4899 marita.flisback@socav.gu.se
Florea, Ioana Forskare ioana.florea@gu.se
Foultier, Christophe Forskare, biträdande christophe.foultier@gu.se
Frank, Denis Universitetslektor 031-786 5814 denis.frank@socav.gu.se
Furåker, Bengt Forskare 031-786 4801 bengt.furaker@socav.gu.se
Försund, Tone Universitetsadjunkt 031-786 6498 tone.forsund@socav.gu.se
Gagyi, Agnes Forskare agnes.gagyi@gu.se
Gerdmar, Clara Universitetsadjunkt clara.gerdmar@gu.se
Gillberg, Gunnar Universitetslektor 031-786 4809 gunnar.gillberg@av.gu.se
Glimell, Hans Professor emeritus 031-786 5350 hans.glimell@socav.gu.se
Gunnarsson, Andreas Universitetslektor 031-786 4616 andreas.gunnarsson@gu.se
Halleröd, Björn Professor 031-786 4758 bjorn.hallerod@socav.gu.se
Hansen, Lars Universitetslektor 031-786 3918 lars.hansen@gu.se
Hansen Löfstrand, Cecilia Universitetslektor 031-786 4766 cecilia.lofstrand@socav.gu.se
Hasselgren, Caroline Postdoktor 031-786 4790 caroline.hasselgren@gu.se
Haug, Christoph Universitetslektor 031-786 4798 haug@gu.se
Hedenus, Anna Universitetslektor 031-786 4784 anna.hedenus@socav.gu.se
Hedenus, Anna Universitetslektor, Studierektor 031-786 4784 anna.hedenus@socav.gu.se
Hellum, Merete Universitetslektor 031-786 5825 merete.hellum@socav.gu.se
Holm, Viktoria Studievägledare 031-786 4796 viktoria.holm@socav.gu.se
Holmer, Jan Forskare jan.holmer@socav.gu.se
Holmer, Jan Professor emeritus 031-786 5350 Jan.Holmer@socav.gu.se

Visar 1 - 50 av 140

Visar 21 - 30 av 3245

2019

The Emotional Interaction of Judicial Objectivity
Stina Bergman Blix, Åsa Wettergren
Oñati Socio-Legal Series, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2019
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Challenging and destabilizing official discourses: irony as a resistance resource in institutional talk
Malin Wieslander
Culture and Organization, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2019
Artikel i vetenskaplig tidskrift

A systematic review of older adults’ request for or attitude toward euthanasia or assisted-suicide
Dolores Angela Castelli Dransart, Sylvie Lapierre, Annette Erlangsen, Silvia Sara Canetto, Marnin Heisel et al.
Aging & Mental Health, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2019
Artikel i vetenskaplig tidskrift

The impact of rising food prices on obesity in women: a longitudinal analysis of 31 low-income and middle-income countries from 2000 to 2014
Annalijn I. Conklin, Adel Daoud, Riti Shimkhada, Ninez A. Ponce
International Journal of Obesity, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2019
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Visar 21 - 30 av 3245

Sidansvarig: Anders Östebo|Sidan uppdaterades: 2016-05-11
Dela:

På Göteborgs universitet använder vi kakor (cookies) för att webbplatsen ska fungera på ett bra sätt för dig. Genom att surfa vidare godkänner du att vi använder kakor.  Vad är kakor?