Till startsida
Webbkarta
Till innehåll Läs mer om hur kakor används på gu.se

Institutionen för sociologi och arbetsvetenskap

vid Samhällsvetenskapliga fakulteten

Institutionen för sociologi och arbetsvetenskap
Box 720
405 30 Göteborg
Leveransadress: Sprängkullsgatan 25
Besöksadress: Skanstorget 18, 411 22 Göteborg

Fax: 031-786 4764
Webbplats: www.socav.gu.se
Epost: socav@socav.gu.se

Prefekt: Anna Peixoto

Om enheten

För att komma till de persoliga sidorna, klicka på fliken "Personal" högre upp på sidan

Vid institutionen för sociologi och arbetsvetenskap ges kurser och program inom sociologi, arbetsvetenskap, kriminologi och personalvetenskap på grund- och avancerad nivå. Flera av utbildningarna har fått mycket goda omdömen i Högskoleverkets ämnesutvärderingar. Många av utbildningarna ges helt eller delvis på engelska. Delar av lärarutbildningen är förlagd till institutionen och det genomförs även utbildningar på forskarnivå inom flera ämnen.


Data 2018
Antal anställda lärare/forskare: 100
Antal doktorander (alla ämnen): 23
Antal administrativ personal: 16

Antal registrerade studenter vid institutionen under 2017: ca 4 300 st

Institutionens ledningsgrupp
Anna Peixoto, prefekt
Cathrin Wasshede, proprefekt
Bengt Larsson, vice prefekt med ansvar för forskning och forskarutbildning
Oskar Engdahl vice prefekt med ansvar för bemanning
Lena Voigt, administrativ chef

Senaste publikationer

Mobilising for change: patients’ groups, care and affective tensions
Lisa Lindén
"Thinking critically with care", London Conference In Critical Thought, Goldsmiths, July 5-6, Konferensbidrag (offentliggjort, men ej förlagsutgivet) 2019
Konferensbidrag (offentliggjort, men ej förlagsutgivet)

Digital inquiry into emerging issues of public concern: Controversy mapping in a Swedish school context.
Åsa Mäkitalo, Mark Elam, Anne Solli, Sandra Ferraz Freire
Designs for experimentation and inquiry. Approaching learning and knowing in digital transformation., London, Routledge, Kapitel i bok 2019
Kapitel i bok

Introduction
Åsa Mäkitalo, Todd Nicewonger, Mark Elam
Designs for experimentation and inquiry. Approaching learning and knowing in digital transformation, London, Routledge, Kapitel i bok 2019
Kapitel i bok

Deliberate firesetting: hotspot schools as arenas and preventive actors
Sofia Persson, Sara Uhnoo
Nordic Journal of Criminology, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2019
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Sectoral networks of transnational trade union cooperation in Europe
Bengt Larsson, Anton Törnberg
Economic and Industrial Democracy, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2019
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Online privacy in job recruitment processes? Boundary work among cybervetting recruiters
Christel Backman, Anna Hedenus
New technology, work and employment, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2019
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Public sector managers: the decision to leave or remain in a job
A. Cregard, Linda Corin
Human Resource Development International, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2019
Artikel i vetenskaplig tidskrift

"Här blir inga barn gjorda!" Kan frivillig barnlöshet förhandlas?
Helen Peterson
Samhälle i förhandling. Villkor, processer, konsekvenser, Örebro, Sociologiämnet vid Örebro universitet, Kapitel i bok 2019
Kapitel i bok

Personer

Visar 1 - 50 av 138

Namn Titel Telefon E-post
Abdulhussein, Saba Universitetsadjunkt saba.hussein@gu.se
Agby, Ulrika Utbildningsadministratör 031-786 4795 ulrika.agby@gu.se
Al-Shakrchy, Eatessam Universitetsadjunkt 031-786 3484 eatessam.al-shakrchy@gu.se
Alfonsson, Johan Doktorand 031-786 5051 johan.alfonsson@socav.gu.se
Allard, Karin Universitetslektor 031-786 2551 karin.allard@psy.gu.se
Andersson, Pia Universitetsadjunkt 031-786 6308 pia.andersson@socav.gu.se
Andersson Bäck, Monica Universitetslektor 031-786 4141 monica.andersson.back@socwork.gu.se
Backman, Christel Universitetslektor 031-786 5813 christel.backman@socav.gu.se
Bengtsson, Mattias Universitetslektor 031-786 4778 mattias.bengtsson@socav.gu.se
Berglund, Tomas Professor 031-786 5810 tomas.berglund@socav.gu.se
Bertilsson, Jonas Doktorand 031-786 4925 jonas.bertilsson@gu.se
Björk, Micael Universitetslektor 031-786 2789 micael.bjork@socav.gu.se
Björk, Sofia Universitetslektor 031-786 6748 sofia.bjork@socav.gu.se
Björnberg, Ulla Professor emerita ulla.bjornberg@socav.gu.se
Bogdanova, Elena Universitetslektor 031-786 2790 elena.bogdanova@gu.se
Bäregård, Pia Studievägledare 031-786 4796 pia.baregard@gu.se
Carle, Jan Universitetslektor 031-786 4792 jan.carle@socav.gu.se
Carlson, Marie Professor emerita 031-786 5350 marie.carlson@gu.se
Cassegård, Carl Professor 031-786 4981 carl.cassegard@socav.gu.se
Cederberg, Maja Universitetslektor 031-786 3481 maja.cederberg@gu.se
Daoud, Adel Universitetslektor 031-786 4924 adel.daoud@socav.gu.se
Davia, Stefania Doktorand stefania.davia@gu.se
Degerhammar, Sarah Forskare, biträdande sarah.degerhammar@gu.se
Dellve, Lotta Professor 031-786 4018 lotta.dellve@socav.gu.se
Ekbrand, Hans Universitetslektor 031-786 4773 hans.ekbrand@socav.gu.se
Elam, Mark Professor 031-786 4825 mark.elam@gu.se
Elgenius, Gabriella Universitetslektor 031-786 3769 gabriella.elgenius@gu.se
Eliason Bjurström, Åse Universitetsadjunkt 031-786 4760 ase.bjurstrom@gu.se
Engdahl, Emma Professor 031-786 3764 emma.engdahl@gu.se
Engdahl, Oskar Universitetslektor, Viceprefekt 031-786 4497 oskar.engdahl@socav.gu.se
Flisbäck, Marita Universitetslektor 031-786 4899 marita.flisback@socav.gu.se
Florea, Ioana Forskare ioana.florea@gu.se
Foultier, Christophe Forskare, biträdande christophe.foultier@gu.se
Frank, Denis Universitetslektor 031-786 5814 denis.frank@socav.gu.se
Furåker, Bengt Forskare 031-786 4801 bengt.furaker@socav.gu.se
Försund, Tone Universitetsadjunkt 031-786 6498 tone.forsund@socav.gu.se
Gagyi, Agnes Forskare agnes.gagyi@gu.se
Gillberg, Gunnar Universitetslektor 031-786 4809 gunnar.gillberg@av.gu.se
Glimell, Hans Professor emeritus 031-786 5350 hans.glimell@socav.gu.se
Gunnarsson, Andreas Universitetslektor 031-786 4616 andreas.gunnarsson@gu.se
Halleröd, Björn Professor 031-786 4758 bjorn.hallerod@socav.gu.se
Hansen, Lars Universitetslektor 031-786 3918 lars.hansen@gu.se
Hansen Löfstrand, Cecilia Universitetslektor 031-786 4766 cecilia.lofstrand@socav.gu.se
Hasselgren, Caroline Doktorand 031-786 4790 caroline.hasselgren@gu.se
Haug, Christoph Universitetslektor 031-786 4798 haug@gu.se
Hedenus, Anna Universitetslektor 031-786 4784 anna.hedenus@socav.gu.se
Hedenus, Anna Universitetslektor, Studierektor 031-786 4784 anna.hedenus@socav.gu.se
Hellum, Merete Universitetslektor 031-786 5825 merete.hellum@socav.gu.se
Holm, Viktoria Studievägledare viktoria.holm@lir.gu.se
Holmer, Jan Forskare jan.holmer@socav.gu.se

Visar 1 - 50 av 138

Visar 81 - 90 av 3106

2018

Muddling through the Swedish Police Reform: Observations from a Neo-classical Standpoint on Bureaucracy
Micael Björk
Policing: A Journal of Policy and Practice, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2018
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Wicked systems and the friction between “old theory and new data” in biology, social science and archaeology (in press)
Claes C, Anton Törnberg, Petter Törnberg
Beyond the Meme: Development and Structure in Cultural Evolution, Minneapolis, University of Minnesota Press, Kapitel i bok 2018
Kapitel i bok

Nyexaminerade om lärarutbildningen i Sverige och i Finland
Eva Bejerot, Laura Lampi, Tina Forsberg, Raisa Ahtiainen, Lisa Björk et al.
Arbetsmarknad & Arbetsliv, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2018
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Should we retire later? A study of society and organizational level narratives
Rebecka Arman, Ewa Wikström, Roland Kadefors
7th International Conference on Rhetoric and Narratives in Management Research (RNMR), March 2018, Barcelona, Konferensbidrag (offentliggjort, men ej förlagsutgivet) 2018
Konferensbidrag (offentliggjort, men ej förlagsutgivet)

Att räkna eller räknas: öppen, tillits- och värdebaserad styrning på strategiska och operativa nivåer
Lotta Dellve, Ewa Wikström
Att leda i en komplex organisation : utmaningar och nya perspektiv för chefer i offentlig verksamhet / Anna Cregård, Erik Berntson & Stefan Tengblad (red.)., Stockholm, Natur & Kultur, Kapitel i bok 2018
Kapitel i bok

Kommunikation för att hantera komplexitet i chefsarbete
Ewa Wikström, Lotta Dellve
Att leda i en komplex organisation : utmaningar och nya perspektiv för chefer i offentlig verksamhet / Anna Cregård, Erik Berntson & Stefan Tengblad (red.)., Stockholm, Natur & Kultur, Kapitel i bok 2018
Kapitel i bok

The Paradoxes of Democracy and the Rule of Law
Donatella della Porta, Michael Keating, Gianpaolo Baiocchi, Colin Crouch, Sheila Jasanoff et al.
Rethinking Society for the 21st Century. Volume 2: Political Regulation, Governance, and Societal Transformations. Report of the International Panel on Social Progress, Cambridge, Cambridge University Press, Kapitel i bok 2018
Kapitel i bok

Transformations of housing provision in Romania. Organizations of subtle violence
Ioana Florea, Mihail Dumitriu
Ephemera Conference 2018 - Post/social/isms, 24-25 May, Budapest, Konferensbidrag (offentliggjort, men ej förlagsutgivet) 2018
Konferensbidrag (offentliggjort, men ej förlagsutgivet)

Reform Economics in Late-Socialist Hungary: A Case of Globally Embedded Knowledge Production
Agnes Gagyi
Adela Hîncu and Victor Karady, eds., „Social Sciences in the other Europe since 1945”, Budapest & New York, CEU Press, Kapitel i bok 2018
Kapitel i bok

Digitalisering, lärande och utbildning
Gunnar Gillberg, Lars Ivarsson, Eskil Wadensjö
Arbetsmarknad & Arbetsliv, Inledande text i tidskrift 2018
Inledande text i tidskrift

Visar 81 - 90 av 3106

Sidansvarig: Anders Östebo|Sidan uppdaterades: 2016-05-11
Dela:

På Göteborgs universitet använder vi kakor (cookies) för att webbplatsen ska fungera på ett bra sätt för dig. Genom att surfa vidare godkänner du att vi använder kakor.  Vad är kakor?