Till startsida
Webbkarta
Till innehåll Läs mer om hur kakor används på gu.se

Institutionen för sociologi och arbetsvetenskap

vid Samhällsvetenskapliga fakulteten

Institutionen för sociologi och arbetsvetenskap
Box 720
405 30 Göteborg
Leveransadress: Sprängkullsgatan 25
Besöksadress: Skanstorget 18, 411 22 Göteborg

Fax: 031-786 4764
Webbplats: www.socav.gu.se
Epost: socav@socav.gu.se

Prefekt: Anna Peixoto

Om enheten

För att komma till de persoliga sidorna, klicka på fliken "Personal" högre upp på sidan

Vid institutionen för sociologi och arbetsvetenskap ges kurser och program inom sociologi, arbetsvetenskap, kriminologi och personalvetenskap på grund- och avancerad nivå. Flera av utbildningarna har fått mycket goda omdömen i Högskoleverkets ämnesutvärderingar. Många av utbildningarna ges helt eller delvis på engelska. Delar av lärarutbildningen är förlagd till institutionen och det genomförs även utbildningar på forskarnivå inom flera ämnen.


Data 2019
Antal anställda lärare/forskare: 137
Antal doktorander (alla ämnen): 26
Antal administrativ personal: 15

Antal registrerade studenter vid institutionen under 2017: ca 4 300 st

Institutionens ledningsgrupp
Anna Peixoto, prefekt
Cathrin Wasshede, proprefekt
Bengt Larsson, vice prefekt med ansvar för forskning och forskarutbildning
Oskar Engdahl vice prefekt med ansvar för bemanning
Lena Voigt, administrativ chef

Senaste publikationer

Att fånga chefers arbete, förutsättningar och strategier i organisering av arbetsförhållanden och utvecklingsarbeten
Lotta Dellve, Gunnar Ahlborg
Att synliggöra och motverka ojämställdhet i arbetslivet. En vänbok till Annika Härenstam. Aronsson, G., Berntson, E., Björk, L., Bolin, M. & Corin, L. (Eds.), Helsingborg , Komlitt förlag, Kapitel i bok 2020
Kapitel i bok

Work as a Calling: Existential Dimensions of Individuals’ Work Orientations
Mattias Bengtsson, Marita Flisbäck
Work Orientations: Theoretical Perspectives and Empirical Findings, Abingdon, Oxfordshire, Routledge, Kapitel i bok 2020
Kapitel i bok

Work Attitudes, Employment and Work Mobilization: A Comparison of Anglo-Saxon and Nordic Countries, 2005 and 2015
Bengt Furåker
Work Orientations: Theoretical Perspectives and Empirical Findings. Bengt Furåker, Kristina Håkansson (red.), New York, Routledge, Kapitel i bok 2020
Kapitel i bok

Organizational Commitment: Cross-National Differences and Work-Related Facgtors
Bengt Furåker, Kristina Håkansson
Kapitel i Work Orientations: Theoretical Perspectives and Empirical Findings, New York, Routledge, Kapitel i bok 2020
Kapitel i bok

Theoretical and Conceptual Considerations on Work Orientations
Bengt Furåker
Kapitel i Work Orientations: Theoretical Perspectives and Empirical Findings, New York, Routledge, Kapitel i bok 2020
Kapitel i bok

Introduction
Bengt Furåker, Kristina Håkansson
Kapitel i Work Orientations: Theoretical Perspectives and Empirical Findings, New York, Routledge, Kapitel i bok 2020
Kapitel i bok

Personer

Visar 1 - 50 av 140

Namn Titel Telefon E-post
Voigt, Lena Administrativ chef, inst 031-786 6752 lena.voigt@gu.se
Hultberg, Alexandra Administrativ samordnare alexandra.hultberg@gu.se
Nyström, Sofia Administrativ samordnare sofia.nystrom@gu.se
Jacobsen, Pia Administratör 031-786 3856 pia.jacobsen@gu.se
Alfonsson, Johan Doktorand 031-786 5051 johan.alfonsson@socav.gu.se
Bertilsson, Jonas Doktorand 031-786 4925 jonas.bertilsson@gu.se
Davia, Stefania Doktorand stefania.davia@gu.se
Hyltegren, My Doktorand my.hyltegren@socav.gu.se
Häll, Agneta Doktorand agneta.hall@socav.gu.se
Håkansson, Helena Doktorand helena.hakansson@gu.se
Jesnes, Kristin Doktorand kristin.jesnes@fafo.no
Jonsson, Robin Doktorand robin.jonsson@gu.se
Kraamwinkel-Jha, Nadine Doktorand 031-786 3536 nadine.kraamwinkel@gu.se
Lagerlöf, Hannes Doktorand 031-786 6616 hannes.lagerlof@gu.se
O'reilly, Peter Doktorand 031-786 5435 peter.oreilly@gu.se
Opaas Haugli, Kristin Doktorand kristin.opaas.haugli@gu.se
Persdotter, Josefin Doktorand josefin.persdotter@socav.gu.se
Pettersson, Jane Doktorand 031-786 4790 jane.pettersson@gu.se
Philipson Isaac, Sarah Doktorand sarah.philipson.isaac@gu.se
Prytz, Jesper Doktorand jesper.prytz@gu.se
Ring, Emmy Doktorand emmy.jonasson.ring@gu.se
Rådesjö, Megan Doktorand megan.radesjo@gu.se
Strauss Raats, Pille Doktorand pille.strauss.raats@socav.gu.se
Sunnerfjell, Jon Doktorand jon.sunnerfjell@gu.se
Thorén, Christopher Doktorand christopher.thoren@gu.se
Uddbäck, Hanna Doktorand 031-786 4173 hanna.uddback@socav.gu.se
Weichselbraun, Linda Doktorand 031-786 2544 linda.weichselbraun@gu.se
Wilén, Carl Doktorand 031-786 4820 carl.wilen@gu.se
Nyström, Martina Ekonom 031-786 4765 martina.nystrom@socav.gu.se
Holmqvist, Gunilla Ekonomiadministratör 031-786 4822 gunilla.holmqvist@socav.gu.se
Florea, Ioana Forskare ioana.florea@gu.se
Furåker, Bengt Forskare 031-786 4801 bengt.furaker@socav.gu.se
Gagyi, Agnes Forskare agnes.gagyi@gu.se
Holmer, Jan Forskare jan.holmer@socav.gu.se
Jordansson, Birgitta Forskare 031-786 4098 birgitta.jordansson@socav.gu.se
Kadefors, Roland Forskare 031-786 3224 roland.kadefors@socav.gu.se
Reichenberg, Olof Forskare olof.reichenberg@socav.gu.se
Samuelsson, Anna Forskare 031-786 5073 anna.samuelsson@gu.se
Wojnicka, Katarzyna Forskare katarzyna.wojnicka@gu.se
Foultier, Christophe Forskare, biträdande christophe.foultier@gu.se
Szczepanska, Anna-Maria Forskare, biträdande anna.szczepanska@gu.se
Nande, Paulin Kommunikatör 031-786 6655 paulin.nande@gu.se
Landzelius, Michael Koordinator/​forskare 031-786 2071 michael.landzelius@gu.se
Larsson, Anna Personaladministratör 031-786 3916 anna.larsson.2@gu.se
Wiberg, Anna-Karin Personalhandläggare 031-786 4761 anna-karin.wiberg@gu.se
Hasselgren, Caroline Postdoktor 031-786 4790 caroline.hasselgren@gu.se
Lindén, Lisa Postdoktor lisa.linden@gu.se
Törnberg, Anton Postdoktor anton.tornberg@gu.se
Berglund, Tomas Professor 031-786 5810 tomas.berglund@socav.gu.se
Björk, Micael Professor 031-786 2789 micael.bjork@socav.gu.se

Visar 1 - 50 av 140

Visar 3171 - 3180 av 3243

1978

Studier i professionell organisation. En professionsteori med tillämpning på veterinäryrket.
Inga Hellberg
Göteborg, Göteborg University, Doktorsavhandling 1978
Doktorsavhandling

1977

Speglingar i Aniara. En sociologisk studie om människan i samhället.
Ingegerd Bergfors, Marianne Hultberg
Göteborg, Göteborg University, Rapport 1977
Rapport

Existens och sexualitet - en interaktionistisk tolkning av psykoanalysen.
Sten Andersson
Göteborg, Göteborg University, Doktorsavhandling 1977
Doktorsavhandling

Medvetandets sociologi. En introduktion till interaktionismen.
Tom Leissner, Lars-Erik Berg, Anders Boglind, Holger Värnlund
Medvetandets sociologi. En introduktion till interaktionismen. Stockholm: Prisma., Stockholm, Prisma, Kapitel i bok 1977
Kapitel i bok

Ungdomens problem på arbetsmarknaden.
Inga Hellberg
Göteborg, Göteborg University, Samlingsverk 1977
Samlingsverk

A Field of Seed. Social Mobility and Social Change in West Bengal Hill Village.
David Muga
Göteborg, Göteborg University, Doktorsavhandling 1977
Doktorsavhandling

Visar 3171 - 3180 av 3243

Sidansvarig: Anders Östebo|Sidan uppdaterades: 2016-05-11
Dela:

På Göteborgs universitet använder vi kakor (cookies) för att webbplatsen ska fungera på ett bra sätt för dig. Genom att surfa vidare godkänner du att vi använder kakor.  Vad är kakor?