Till startsida
Webbkarta
Till innehåll Läs mer om hur kakor används på gu.se

Institutionen för sociologi och arbetsvetenskap

vid Samhällsvetenskapliga fakulteten

Institutionen för sociologi och arbetsvetenskap
Box 720
405 30 Göteborg
Leveransadress: Sprängkullsgatan 25
Besöksadress: Skanstorget 18, 405 30 Göteborg

Fax: 031-786 4764
Webbplats: www.socav.gu.se
Epost: socav@socav.gu.se

Dekan: Birger Simonson

Om enheten

För att komma till de persoliga sidorna, klicka på fliken "Personal" högre upp på sidan

Vid institutionen för sociologi och arbetsvetenskap ges kurser och program inom sociologi, arbetsvetenskap, kriminologi och personalvetenskap på grund- och avancerad nivå. Flera av utbildningarna har fått mycket goda omdömen i Högskoleverkets ämnesutvärderingar. Många av utbildningarna ges helt eller delvis på engelska. Delar av lärarutbildningen är förlagd till institutionen och det genomförs även utbildningar på forskarnivå inom flera ämnen.


Data 2017
Antal anställda lärare/forskare: 90
Antal doktorander (alla ämnen): 20
Antal administrativ personal: 16

Antal registrerade studenter vid institutionen under 2017: ca 4 300 st

Institutionens ledningsgrupp
Jan Carle, prefekt
Brigitta Jordansson, proprefekt, arbetsmiljö, likabehandling och miljö
Göran Sundqvist, vice prefekt med ansvar för forskning och forskarutbildning
Oskar Engdahl vice prefekt med ansvar för bemanning
Daniel Sledén, vice prefekt med ansvar för samtliga uppdrag inom lärarutbildningen
Lena Voigt, administrativ chef

Senaste publikationer

Introducing Menstrunormativity
Josefin Persdotter
The Handbook of Critical Menstruation Studies, Palgrave MacMillan, Kapitel i bok 2019
Kapitel i bok

Politistudier – metodologiske problemer og praktiske råd
Micael Björk
Michael Hviid Jacobsen (red.) Metoder i kriminologi. Kilder, teknikker og tematikker, København, Hans Reitzels Forlag, Kapitel i bok 2018
Kapitel i bok

Lärarna och skolans organisering
Sofia Persson
Jarl, M. & Pierre J, (red.) Skolan som politisk organisation, Malmö, Gleerups, Kapitel i bok 2018
Kapitel i bok

Om spänningar i en marknadsorienterad SFI-utbildning.
Marie Carlson, Bengt Jacobsson
Dahlstedt, M. & Fejes, A. (red.) Skolan, marknaden och framtiden. , Lund, Studentlitteratur, Kapitel i bok 2018
Kapitel i bok

Health care clinicians’ engagement in organizational redesign of care processes: The importance of work and organizational conditions
Lotta Dellve, M. Strömgren, A. Williamsson, R. J. Holden, A. Eriksson
Applied Ergonomics, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2018
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Medskapande pedagogik på en introduktionskurs
Christel Backman, Sara Uhnoo, Mattias Wahlström
Scherp H.Å & Uhnoo D. (red.) Medskapande högskolepedagogik, Lund, Studentlitteratur, Kapitel i bok 2018
Kapitel i bok

Lost in Translation: Czech Dialogues by Swedish Design
Zdeněk Konopásek, Linda Soneryd, Karel Svačina
Science & Technology Studies, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2018
Artikel i vetenskaplig tidskrift

We the MOMs: A narrative inquiry of black female academics in the UK
Shawanda Stockfelt
British Journal of Sociology of Education, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2018
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Tenacious assumptions of person-centred care? Exploring tensions and variations in practice.
Öncel Naldemirci, Doris Lydahl, Nicky Britten, Mark Elam, Lucy Moore et al.
Health (London, England : 1997), Artikel i vetenskaplig tidskrift 2018
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Personer

Visar 1 - 50 av 138

Namn Titel Telefon E-post
Törnberg, Anton Doktorand anton.tornberg@gu.se
Persdotter, Josefin Doktorand josefin.persdotter@socav.gu.se
Jonsson, Robin Doktorand robin.jonsson@gu.se
Vinthagen, Stellan Universitetslektor, Docent i sociologi (GU), Professor i sociologi (UMass, Amhurst) stellan.vinthagen@gmail.com
Al-Shakrchy, Eatessam Universitetsadjunkt eatessam.al-shakrchy@gu.se
Aidukaite, Jolanta Forskare jolanta.aidukaite@gu.se
Holmer, Jan Forskare jan.holmer@socav.gu.se
Fatheddine, Khalid Universitetsadjunkt khalid.fatheddine@gu.se
Törnberg, Petter Forskare petter.tornberg@gu.se
Zancaner, Marcela Universitetsadjunkt marcela.zancaner@gu.se
Naldemirci, Öncel Universitetslektor oncel.naldemirci@socav.gu.se
Lindén, Lisa Universitetslektor lisa.linden@gu.se
Alabdullah, Zakaria Universitetsadjunkt zakaria.al-abdullah@socwork.gu.se
Nordlander, Erica Forskare erica.nordlander@socav.gu.se
Jonasson Ring, Emmy Doktorand emmy.jonasson.ring@gu.se
Sunnerfjell, Jon Doktorand jon.sunnerfjell@gu.se
Hyltegren, My Doktorand my.hyltegren@socav.gu.se
Philipson, Sarah Doktorand sarah.philipson@gu.se
Ims Johansson, Kajsa Universitetsadjunkt kajsa.ims.johansson@gu.se
Strandell, Jacob Universitetslektor jacob.strandell@gu.se
Gerdmar, Clara Universitetsadjunkt clara.gerdmar@gu.se
Malmqvist, Karl Universitetslektor karl.malmqvist@socav.gu.se
Håkansson, Helena Doktorand helena.hakansson@gu.se
Ekström, Hanne Universitetsadjunkt hanne.ekstrom@gu.se
Olsson, Lars-Erik Universitetslektor lars-erik.olsson@ped.gu.se
Daoud, Adel Forskare adel.daoud@socav.gu.se
Khrenova, Lyudmyla Utbildnings adm lyudmyla.khrenova@gu.se
Schiller, Bernt Professor emeritus bernt.schiller@socav.gu.se
Björnberg, Ulla Professor emerita ulla.bjornberg@socav.gu.se
Holmer, Jan Professor emeritus Jan.Holmer@socav.gu.se
Härenstam, Annika Professor emerita annika.harenstam@socav.gu.se
Jarebrant, Caroline Doktorand caroline.jarebrant@swerea.se
Svensson, Lennart Professor emeritus Lennart.Svensson@socav.gu.se
Gagyi, Agnes Forskare agnes.gagyi@gu.se
Florea, Ioana Forskare ioana.florea@gu.se
Malmqvist, Karl Universitetslektor
Glimell, Hans Professor emeritus 031-786 1314 hans.glimell@socav.gu.se
Linde, Malin Studievägledare 031-786 1680 malin.linde@socav.gu.se
Allard, Karin Universitetslektor 031-786 2551 karin.allard@psy.gu.se
Jacobsson, Kerstin Professor 031-786 2764 kerstin.jacobsson@gu.se
Larsson, Stina Universitetsadjunkt 031-786 2782 stina.larsson@gu.se
Björk, Micael Universitetslektor 031-786 2789 micael.bjork@socav.gu.se
Bogdanova, Elena Forskare 031-786 2790 elena.bogdanova@gu.se
Kadefors, Roland Forskare 031-786 3224 roland.kadefors@socav.gu.se
Kraamwinkel, Nadine Doktorand 031-786 3536 nadine.kraamwinkel@gu.se
Engdahl, Emma Universitetslektor 031-786 3764 emma.engdahl@gu.se
Peterson, Helen Universitetslektor 031-786 3765 helen.peterson@gu.se
Elgenius, Gabriella Universitetslektor 031-786 3769 gabriella.elgenius@gu.se
Jacobsen, Pia Administratör 031-786 3856 pia.jacobsen@gu.se
Larsson, Anna Personaladministratör 031-786 3916 anna.larsson.2@gu.se

Visar 1 - 50 av 138

Visar 1 - 10 av 2850

2019

Introducing Menstrunormativity
Josefin Persdotter
The Handbook of Critical Menstruation Studies, Palgrave MacMillan, Kapitel i bok 2019
Kapitel i bok

2018

Politistudier – metodologiske problemer og praktiske råd
Micael Björk
Michael Hviid Jacobsen (red.) Metoder i kriminologi. Kilder, teknikker og tematikker, København, Hans Reitzels Forlag, Kapitel i bok 2018
Kapitel i bok

Lärarna och skolans organisering
Sofia Persson
Jarl, M. & Pierre J, (red.) Skolan som politisk organisation, Malmö, Gleerups, Kapitel i bok 2018
Kapitel i bok

Om spänningar i en marknadsorienterad SFI-utbildning.
Marie Carlson, Bengt Jacobsson
Dahlstedt, M. & Fejes, A. (red.) Skolan, marknaden och framtiden. , Lund, Studentlitteratur, Kapitel i bok 2018
Kapitel i bok

Health care clinicians’ engagement in organizational redesign of care processes: The importance of work and organizational conditions
Lotta Dellve, M. Strömgren, A. Williamsson, R. J. Holden, A. Eriksson
Applied Ergonomics, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2018
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Medskapande pedagogik på en introduktionskurs
Christel Backman, Sara Uhnoo, Mattias Wahlström
Scherp H.Å & Uhnoo D. (red.) Medskapande högskolepedagogik, Lund, Studentlitteratur, Kapitel i bok 2018
Kapitel i bok

Lost in Translation: Czech Dialogues by Swedish Design
Zdeněk Konopásek, Linda Soneryd, Karel Svačina
Science & Technology Studies, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2018
Artikel i vetenskaplig tidskrift

We the MOMs: A narrative inquiry of black female academics in the UK
Shawanda Stockfelt
British Journal of Sociology of Education, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2018
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Tenacious assumptions of person-centred care? Exploring tensions and variations in practice.
Öncel Naldemirci, Doris Lydahl, Nicky Britten, Mark Elam, Lucy Moore et al.
Health (London, England : 1997), Artikel i vetenskaplig tidskrift 2018
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Visar 1 - 10 av 2850

Sidansvarig: Anders Östebo|Sidan uppdaterades: 2016-05-11
Dela:

På Göteborgs universitet använder vi kakor (cookies) för att webbplatsen ska fungera på ett bra sätt för dig. Genom att surfa vidare godkänner du att vi använder kakor.  Vad är kakor?