Till startsida
Webbkarta
Till innehåll Läs mer om hur kakor används på gu.se

Institutionen för sociologi och arbetsvetenskap

vid Samhällsvetenskapliga fakulteten

Institutionen för sociologi och arbetsvetenskap
Box 720
405 30 Göteborg
Leveransadress: Sprängkullsgatan 25
Besöksadress: Skanstorget 18, 411 22 Göteborg

Fax: 031-786 4764
Webbplats: www.socav.gu.se
Epost: socav@socav.gu.se

Prefekt: Anna Peixoto

Om enheten

För att komma till de persoliga sidorna, klicka på fliken "Personal" högre upp på sidan

Vid institutionen för sociologi och arbetsvetenskap ges kurser och program inom sociologi, arbetsvetenskap, kriminologi och personalvetenskap på grund- och avancerad nivå. Flera av utbildningarna har fått mycket goda omdömen i Högskoleverkets ämnesutvärderingar. Många av utbildningarna ges helt eller delvis på engelska. Delar av lärarutbildningen är förlagd till institutionen och det genomförs även utbildningar på forskarnivå inom flera ämnen.


Data 2018
Antal anställda lärare/forskare: 100
Antal doktorander (alla ämnen): 23
Antal administrativ personal: 16

Antal registrerade studenter vid institutionen under 2017: ca 4 300 st

Institutionens ledningsgrupp
Anna Peixoto, prefekt
Cathrin Wasshede, proprefekt
Bengt Larsson, vice prefekt med ansvar för forskning och forskarutbildning
Oskar Engdahl vice prefekt med ansvar för bemanning
Lena Voigt, administrativ chef

Senaste publikationer

Mobilising for change: patients’ groups, care and affective tensions
Lisa Lindén
"Thinking critically with care", London Conference In Critical Thought, Goldsmiths, July 5-6, Konferensbidrag (offentliggjort, men ej förlagsutgivet) 2019
Konferensbidrag (offentliggjort, men ej förlagsutgivet)

Digital inquiry into emerging issues of public concern: Controversy mapping in a Swedish school context.
Åsa Mäkitalo, Mark Elam, Anne Solli, Sandra Ferraz Freire
Designs for experimentation and inquiry. Approaching learning and knowing in digital transformation., London, Routledge, Kapitel i bok 2019
Kapitel i bok

Introduction
Åsa Mäkitalo, Todd Nicewonger, Mark Elam
Designs for experimentation and inquiry. Approaching learning and knowing in digital transformation, London, Routledge, Kapitel i bok 2019
Kapitel i bok

Deliberate firesetting: hotspot schools as arenas and preventive actors
Sofia Persson, Sara Uhnoo
Nordic Journal of Criminology, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2019
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Sectoral networks of transnational trade union cooperation in Europe
Bengt Larsson, Anton Törnberg
Economic and Industrial Democracy, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2019
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Online privacy in job recruitment processes? Boundary work among cybervetting recruiters
Christel Backman, Anna Hedenus
New technology, work and employment, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2019
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Public sector managers: the decision to leave or remain in a job
A. Cregard, Linda Corin
Human Resource Development International, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2019
Artikel i vetenskaplig tidskrift

"Här blir inga barn gjorda!" Kan frivillig barnlöshet förhandlas?
Helen Peterson
Samhälle i förhandling. Villkor, processer, konsekvenser, Örebro, Sociologiämnet vid Örebro universitet, Kapitel i bok 2019
Kapitel i bok

Personer

Visar 1 - 50 av 138

Namn Titel Telefon E-post
Holm, Viktoria Studievägledare viktoria.holm@lir.gu.se
Reichenberg, Olof Postdoktor olof.reichenberg@socav.gu.se
Törnberg, Anton Postdoktor anton.tornberg@gu.se
Persdotter, Josefin Doktorand josefin.persdotter@socav.gu.se
Jonsson, Robin Doktorand robin.jonsson@gu.se
Vinthagen, Stellan Professor, Docent i sociologi (GU), Professor i sociologi (UMass, Amhurst) stellan.vinthagen@gmail.com
Holmer, Jan Forskare jan.holmer@socav.gu.se
Seldén, Daniel Universitetslektor daniel.selden@socav.gu.se
Ring, Emmy Doktorand emmy.jonasson.ring@gu.se
Sunnerfjell, Jon Doktorand jon.sunnerfjell@gu.se
Hyltegren, My Doktorand my.hyltegren@socav.gu.se
Philipson Isaac, Sarah Doktorand sarah.philipson.isaac@gu.se
Malmqvist, Karl Universitetslektor karl.malmqvist@socav.gu.se
Håkansson, Helena Doktorand helena.hakansson@gu.se
Davia, Stefania Doktorand stefania.davia@gu.se
Abdulhussein, Saba Universitetsadjunkt saba.hussein@gu.se
Thorén, Christopher Doktorand christopher.thoren@gu.se
Rauch, Dietmar Universitetslektor dietmar.rauch@gu.se
Foultier, Christophe Forskare, biträdande christophe.foultier@gu.se
Degerhammar, Sarah Forskare, biträdande sarah.degerhammar@gu.se
Szczepanska, Anna-Maria Forskare, biträdande anna.szczepanska@gu.se
Winkel, Jörgen Professor emeritus, orcid.org/​0000-0001-7993-396X jorgen.winkel@gu.se
Björnberg, Ulla Professor emerita ulla.bjornberg@socav.gu.se
Härenstam, Annika Professor emerita annika.harenstam@socav.gu.se
Lindgren, Sven-Åke Professor emeritus Sven-Ake.Lindgren@gu.se
Gagyi, Agnes Forskare agnes.gagyi@gu.se
Florea, Ioana Forskare ioana.florea@gu.se
Malmqvist, Karl Universitetslektor
Strauss Raats, Pille Doktorand pille.strauss.raats@socav.gu.se
Jesnes, Kristin Doktorand kristin.jesnes@fafo.no
Opaas Haugli, Kristin Doktorand kristin.opaas.haugli@gu.se
Häll, Agneta Doktorand agneta.hall@socav.gu.se
Olsén, Antje Studievägledare 031-786 1680 antje.olsen@gu.se
Landzelius, Michael Koordinator/​forskare 031-786 2071 michael.landzelius@gu.se
Lindén, Lisa Postdoktor 031-786 2544 lisa.linden@gu.se
Allard, Karin Universitetslektor 031-786 2551 karin.allard@psy.gu.se
Jacobsson, Kerstin Professor 031-786 2764 kerstin.jacobsson@gu.se
Larsson, Stina Universitetsadjunkt 031-786 2782 stina.larsson@gu.se
Björk, Micael Universitetslektor 031-786 2789 micael.bjork@socav.gu.se
Bogdanova, Elena Universitetslektor 031-786 2790 elena.bogdanova@gu.se
Kadefors, Roland Forskare 031-786 3224 roland.kadefors@socav.gu.se
Cederberg, Maja Universitetslektor 031-786 3481 maja.cederberg@gu.se
Söderqvist, Helén Universitetsadjunkt, Utbildad Dramapedagog, utbildad skådespelare, utbildad gestaltterapeut 031-786 3483 helen.soderqvist@gu.se
Al-Shakrchy, Eatessam Universitetsadjunkt 031-786 3484 eatessam.al-shakrchy@gu.se
Kraamwinkel, Nadine Doktorand 031-786 3536 nadine.kraamwinkel@gu.se
Engdahl, Emma Professor 031-786 3764 emma.engdahl@gu.se
Peterson, Helen Universitetslektor 031-786 3765 helen.peterson@gu.se
Elgenius, Gabriella Universitetslektor 031-786 3769 gabriella.elgenius@gu.se
Jacobsen, Pia Administratör 031-786 3856 pia.jacobsen@gu.se
Larsson, Anna Personaladministratör 031-786 3916 anna.larsson.2@gu.se

Visar 1 - 50 av 138

Visar 1 - 10 av 3106

2019

Mobilising for change: patients’ groups, care and affective tensions
Lisa Lindén
"Thinking critically with care", London Conference In Critical Thought, Goldsmiths, July 5-6, Konferensbidrag (offentliggjort, men ej förlagsutgivet) 2019
Konferensbidrag (offentliggjort, men ej förlagsutgivet)

Digital inquiry into emerging issues of public concern: Controversy mapping in a Swedish school context.
Åsa Mäkitalo, Mark Elam, Anne Solli, Sandra Ferraz Freire
Designs for experimentation and inquiry. Approaching learning and knowing in digital transformation., London, Routledge, Kapitel i bok 2019
Kapitel i bok

Introduction
Åsa Mäkitalo, Todd Nicewonger, Mark Elam
Designs for experimentation and inquiry. Approaching learning and knowing in digital transformation, London, Routledge, Kapitel i bok 2019
Kapitel i bok

Deliberate firesetting: hotspot schools as arenas and preventive actors
Sofia Persson, Sara Uhnoo
Nordic Journal of Criminology, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2019
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Sectoral networks of transnational trade union cooperation in Europe
Bengt Larsson, Anton Törnberg
Economic and Industrial Democracy, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2019
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Online privacy in job recruitment processes? Boundary work among cybervetting recruiters
Christel Backman, Anna Hedenus
New technology, work and employment, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2019
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Public sector managers: the decision to leave or remain in a job
A. Cregard, Linda Corin
Human Resource Development International, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2019
Artikel i vetenskaplig tidskrift

"Här blir inga barn gjorda!" Kan frivillig barnlöshet förhandlas?
Helen Peterson
Samhälle i förhandling. Villkor, processer, konsekvenser, Örebro, Sociologiämnet vid Örebro universitet, Kapitel i bok 2019
Kapitel i bok

Visar 1 - 10 av 3106

Sidansvarig: Anders Östebo|Sidan uppdaterades: 2016-05-11
Dela:

På Göteborgs universitet använder vi kakor (cookies) för att webbplatsen ska fungera på ett bra sätt för dig. Genom att surfa vidare godkänner du att vi använder kakor.  Vad är kakor?